Využijte chladné dny ke studiu Zahradnických vychytávek

Využijte chladné dny ke studiu Zahradnických vychytávek

Tisk

zahradnicke vychytavky200V nakladatelství Esence vyšla praktická zahradnická příručka nazvaná Zahradnické vychytávky s podtitulem Objevte plný potenciál vaší zahrady. Autorem je Huw Richards.

 

 

 

Kniha je rozdělena do těchto kapitol: Stanovte si zahradnické cíle, Jak dosáhnout efektivity, Půda a kompost, Výsev semen a přesazování, Jak pěstovat plodiny, Jak zamezit problémům, Techniky zvyšující produktivitu, Bylinky a květiny a Komunitní zahradničení. V závěru knihy se nachází informace o zdrojích, autorovi a také poděkování a rejstřík.

Autor v předmluvě popisuje, že je jeho záměrem naučit čtenáře dovednosti, myšlenkové pochody a strategie, aby maximálně využili prostor. Zároveň však zdůrazňuje, že mu zkušenost ukázala, že v téměř každém aspektu zahradničení je prostor pro přizpůsobení, a proto je důležité knihu brát jako průvodce, a ne přehled pravidel.

Zahradnické vychytávky jsou podle mě spíše pro začátečníky, ale i zkušený zahradník v knize může najít něco nového, nebo se něčím inspirovat. Mě například zaujaly dvě strategie, jak zvládnout přetížení, především tedy ta v podobě pětiminutových úkolů a návod na založení horkého kompostu. „Pusťte se do vybrané práce a pokud vám i po 5 minutách bude stále scházet motivace pokračovat, činnost ukončete a vraťte se k ní jindy,“ radí Huw Richards na straně 30. Zajímavý byl i způsob sázení hrachu do okapového žlabu a za vyzkoušení stojí recept na přípravek založený na BMK, tedy bakteriích mléčného kvašení a další tipy na přírodní hnojiva.

Kromě praktických návodů a inspirativních rad mě kniha nadchla také typografií. Kapitoly mají jasnou strukturu, text je členěn na spoustu podnadpisů a nechybí ani zdůrazněné citace, nebo přímo tipy. Stránky jsou navíc plné názorných fotografií doplněných popisy.

Tento titul se bude vyjímat v knihovně nejednoho milovníka zahradničení a může být také skvělým vánočním dárkem. Jak jsem psala výše, ocení jej hlavně začátečníci, ale i ti, kteří plánují změny v zahradě, nebo mají k dispozici velké prostory a přemýšlejí, jak je co nejvhodněji využít.

Huw Richards ve 12 letech vytvořil YouTube kanál o pěstování zeleniny, který dnes má přes 500 tisíc odběratelů a jeho videa tak mají více než 50 milionů zobrazení. V roce 2020 se na základě svých zkušeností rozhodl založit Abundance Academy, kterí pořádá on-line kurzy zaměřené na zlepšování produktivity jednotlivých zahrad. Také založil Regenerative Media propojující veřejnost s udržitelně hospodařícími, inspirující farmáři, pěstiteli a producenty. Huw Rochards také často spolupracuje s médii a pokud není na zahradě, věnuje se fotografování nebo vaření. Sledovat jej můžete na instagramovém profilu @huwsgarden.

zahradnicke vychytavky

Zahradnické vychytávky
Autor: Huw Richards
Překlad: Pavla Doubková
Žánr: populárně-naučná,
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/586419-zahradnicke-vychytavky.html


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Sny se mi plní, říká Taťána Kročková, autorka knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Taťána Kročkováá (1)Zatímco její první kniha se jmenuje Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v minulých dnech, její další připravovanou publikací by měl být tentokrát - román. To o sobě v následujícím rozhovoru prozradila Taťána Kročková, zá...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Jak rozproudí autorovu fantazii jedna stará vila

vila uvodJedna stará vila v Ostravě s pohnutým osudem, tajnými prostory a obrazy nedozírné hodnoty. Vypadá to, že město dostalo svůj nový příběh a ne jen tak ledajaký. Rozhodně umí přitáhnout pozornost. Ač původem právě od Ostravy, patriota byste ve mně hleda...


Literatura

Královna šťastných katastrof

kralovna stastnych katastrof200Nakladatelství Metafora vydalo v červnu romantický příběh Královna šťastných katastrof od Dylan Newtonové. Jak skončí setkání rozevláté organizátorky svateb a obletovaného autora hororů? No hádejte!

Divadlo

Duchařská komedie o jednom velkém vánočním zázraku

Ti druzi 200Komedie Spirit Level, kterou v MdB uvedou pod názvem Ti druzí, sice obletěla úspěšně kus světa, ale o její autorce, přesněji o jejím životě se ví až podezřele málo. Anglická scenáristka a dramatička zůstává v téměř dokonalém utajení (důraz je na sl...

Film

Dva filmaři jako hrdinové knih

Cap perexDvě umělecké školy, jak pražská Akademie múzických umění, tak brněnská Janáčkova akademie múzických umění, vydaly téměř současně životopisné publikace o filmařích, z nichž jeden obecenstvo (i odbornou veřejnost) sotva dokázal oslovit, zatímco druhý by...