Využijte chladné dny ke studiu Zahradnických vychytávek

Využijte chladné dny ke studiu Zahradnických vychytávek

Tisk

zahradnicke vychytavky200V nakladatelství Esence vyšla praktická zahradnická příručka nazvaná Zahradnické vychytávky s podtitulem Objevte plný potenciál vaší zahrady. Autorem je Huw Richards.

 

 

 

Kniha je rozdělena do těchto kapitol: Stanovte si zahradnické cíle, Jak dosáhnout efektivity, Půda a kompost, Výsev semen a přesazování, Jak pěstovat plodiny, Jak zamezit problémům, Techniky zvyšující produktivitu, Bylinky a květiny a Komunitní zahradničení. V závěru knihy se nachází informace o zdrojích, autorovi a také poděkování a rejstřík.

Autor v předmluvě popisuje, že je jeho záměrem naučit čtenáře dovednosti, myšlenkové pochody a strategie, aby maximálně využili prostor. Zároveň však zdůrazňuje, že mu zkušenost ukázala, že v téměř každém aspektu zahradničení je prostor pro přizpůsobení, a proto je důležité knihu brát jako průvodce, a ne přehled pravidel.

Zahradnické vychytávky jsou podle mě spíše pro začátečníky, ale i zkušený zahradník v knize může najít něco nového, nebo se něčím inspirovat. Mě například zaujaly dvě strategie, jak zvládnout přetížení, především tedy ta v podobě pětiminutových úkolů a návod na založení horkého kompostu. „Pusťte se do vybrané práce a pokud vám i po 5 minutách bude stále scházet motivace pokračovat, činnost ukončete a vraťte se k ní jindy,“ radí Huw Richards na straně 30. Zajímavý byl i způsob sázení hrachu do okapového žlabu a za vyzkoušení stojí recept na přípravek založený na BMK, tedy bakteriích mléčného kvašení a další tipy na přírodní hnojiva.

Kromě praktických návodů a inspirativních rad mě kniha nadchla také typografií. Kapitoly mají jasnou strukturu, text je členěn na spoustu podnadpisů a nechybí ani zdůrazněné citace, nebo přímo tipy. Stránky jsou navíc plné názorných fotografií doplněných popisy.

Tento titul se bude vyjímat v knihovně nejednoho milovníka zahradničení a může být také skvělým vánočním dárkem. Jak jsem psala výše, ocení jej hlavně začátečníci, ale i ti, kteří plánují změny v zahradě, nebo mají k dispozici velké prostory a přemýšlejí, jak je co nejvhodněji využít.

Huw Richards ve 12 letech vytvořil YouTube kanál o pěstování zeleniny, který dnes má přes 500 tisíc odběratelů a jeho videa tak mají více než 50 milionů zobrazení. V roce 2020 se na základě svých zkušeností rozhodl založit Abundance Academy, kterí pořádá on-line kurzy zaměřené na zlepšování produktivity jednotlivých zahrad. Také založil Regenerative Media propojující veřejnost s udržitelně hospodařícími, inspirující farmáři, pěstiteli a producenty. Huw Rochards také často spolupracuje s médii a pokud není na zahradě, věnuje se fotografování nebo vaření. Sledovat jej můžete na instagramovém profilu @huwsgarden.

zahradnicke vychytavky

Zahradnické vychytávky
Autor: Huw Richards
Překlad: Pavla Doubková
Žánr: populárně-naučná,
Nakladatelství: Esence (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 224
Hodnocení: 80 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/586419-zahradnicke-vychytavky.html


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Pořád zpíváme a pořád zažíváme zaplněné koncerty, říká o současnosti sesterského dua Martha Elefteriadu

martha a tena perexI když se Martha a Tena Elefteriadu těší z retrospektivního trojalba Zlatá kolekce, které koncem října vydal Supraphon, zdaleka nežijí jen minulostí. Dokládá to spousta jiných aktivit obou zpívajících sester řeckého původu...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Nahlédněte do života Vincenta

vincent 200Nizozemská autorka Barbara Stok se prostřednictvím komiksu pokusila seznámit dnešní čtenáře se životem malíře Vincenta van Gogha. Na český trh se tato malovaná a půvabná kniha dostala díky nakladatelství Mladá fronta.

...

Literatura

Čtení (nejen) na záchod…aneb dejte šanci Povídkám toaletním

200litOliver Burian je muž mnoha profesí. Pracoval například jako výtahový technik, průvodce cestovního ruchu nebo jako ředitel jazykové školy. V mládí se dokonce aktivně věnoval sportu. Od letošního roku si do kolonky „Povolání“ může hrdě napsat...

Divadlo

Mirotické setkání loutek a hudby na ostrově u Dolejšího mlýna

miroticke setkani hudby a loutekChcete zpestřit prázdniny dětem i sobě? Přijeďte tedy v srpnu do Mirotic!  Od 9. do 11.srpna se zde totiž koná divadelní a hudební festival pro malé i velké: Mirotické setkání loutek a hudby

Film

Jeden svět: Festival dokumentárních filmů v Ostravě již po dvacáté!

Jeden svetZačátkem dubna u nás proběhne filmový festival, na který se opravdu těším. Není ledajaký, žádný mainstream. Je dokumentární a nese na svých bedrech obrovské poselství. Ukáže nám, že všichni na světě máme práva. Jeden svět je festival dokumentárních fil...