Cena Česká kniha bude udělena letos poprvé

Cena Česká kniha bude udělena letos poprvé

Tisk
ImageV roce 2012 startuje nový projekt, který má blíže představit české autory jak čtenářům, tak zahraničním pozorovatelům. Naši autoři to nemají doma vůbec jednoduché. Pulty knihkupectví zaplavují překladové tituly (mnohdy i pochybných kvalit) a publicistika. Cestu ke kvalitní české literatuře mohou čtenářům usnadnit ankety a soutěže jako jsou Magnesia litera, Zlatá stuha, Cena Jiřího Ortena a od letošního roku to bude i Cena Česká kniha. Na okolnosti vzniku tohoto zajímavého projektu jsme se zeptali jednoho z organizátorů – publicisty a spisovatele Martina Daneše.



Kdo byl iniciátorem projektu Cena Česká kniha?

Prvním impulsem bylo mé posezení u piva s pár přáteli, českými autory a překladateli, někdy na konci loňského chladného léta, kdy jsme si společně postěžovali na nedostatečnou propagaci současné české beletrie v zahraničí. Z následné korespondence s jedním nejmenovaným exilovým českým spisovatelem vzešla energie nezbytná k přetvoření myšlenky do konkrétního projektu.

Jak dlouho trvala cesta od nápadu k realizaci?


Všeho všudy pár měsíců: od toho se též odvíjejí některé „dětské nemoci“ projektu, které je třeba řešit za chodu, již v průběhu realizační fáze. Věříme ale, že všechny přežijeme ve zdraví a první ročník bude úspěchem.

Bylo těžké najít mediální partnery?

Všechna jednání o mediálních partnerstvích ještě nejsou završena, proto uvedu jen název periodika, se kterým jsme si už „plácli“ a partnerství je na světě: jde o český kulturní magazín Xantypa.

Co sponzoři? Jak přistoupili k nové soutěži na literárním nebi?

Kandidáti na sponzory si – jak u nich bývá zvykem – stěžovali na to, že „doba je zlá a peníze nejsou“. Většina oslovených podniků reagovala se slovy, že je projekt bezesporu zajímavý, ale že se pro tento rok zdrží. Naštěstí tímto způsobem neodpověděli všichni. Jednání s několika sponzory v těchto týdnech finišují a my chceme věřit tomu, že dospějí ke zdárnému výsledku.

Kdy jste svůj projekt představili veřejnosti?

Projekt jsme veřejnosti představili informativním článkem, který vyšel v lednovém čísle magazínu Xantypa. Tiskovku neplánujeme. Vlastně první a poslední tiskovkou bude oficiální vyhlášení laureáta Ceny Česká kniha 19. 5. v 15 hodin v Komorním sále Průmyslového paláce, které se bude konat v rámci největšího českého knižního veletrhu Svět knihy. Vyhlášení bude bezprostředně následovat závěrečnému hlasování naší devítičlenné poroty. Počítáme tak i s dramatickým suspensem a chvilkou napětí, jež budou muset ve zdraví přečkat přítomní autoři nominovaných knih.

Image

Jak reagovali nakladatelé a autoři na novou soutěž?

Vesměs pozitivně. O tom svědčí fakt, že k dnešnímu dni máme na šedesát přihlášených knih (připomínám, že knihy přihlašují sami nakladatelé, přičemž se musí se omezit na beletristické novinky v češtině) a do uzávěrky na konci ledna určitě přibude řada dalších.

Donesl se ke mně zajímavý námět z řad knihovnic a knihovníků – prý by se ceny měly udělovat knihám s ročním zpožděním – tedy v roce 2012 titulům roku 2010. Čtenáři prý ještě nemají zažity tituly podzimu předchozího roku. Co si o tomto názoru myslíte? Není na něm něco pravdivého?


Něco na tom bude. Cena Česká kniha v podstatě s ročním zpožděním udělována bude: v roce 2012 bude odměněna nejlepší česká beletristická novinka vydaná v roce 2011 atd.

Mají čtenáři možnost zapojit se do výběru té nejlepší knihy předchozího roku?


Ano, zatím alespoň formou tipů na přihlášky, ale uvažujeme i o dalších možnostech spočívajících ve zřízení „čtenářské sekce“ naší Ceny. Každopádně od 1. ledna mohou čtenáři zasílat své tipy na kniny organizátorům prostřednictvím formuláře na webových stránkách knihy www.ceskakniha.com – formulář najdou v menu pod názvem „Informace pro čtenáře“.

A budou moci čtenáři sami vybírat tu nej knížku?


Jak už jsem zmínil v předchozí odpovědi, uvažujeme o tom. Podrobnosti ale dolaďujeme s příštími mediálními partnery, kteří budou mít ve věci rovněž své slovo, a tak je nyní předčasné zacházet do podrobností.

Kteří zahraniční partneři se projektu účastní? Jak se vám je podařilo získat?

Zahraniční partneři přibývají každým dnem, nejen díky našim vlastním kontaktům, ale i díky spolupráci Českých center po Evropě. Chci touto cestou poděkovat jejich pracovníkům (vlastně pracovnicím) za jejich nezištné angažování se v naší věci. Partnery – nakladatele se zájmem o překlady z češtiny – máme k dnešnímu dni ve čtyřech evropských zemích (Francie, Španělsko, Polsko, Bulharsko) a přibudou další. Aktuální informace o nich najdete na našem webu, jenž je pravidelně aktualizován.

Můžete představit realizační tým celého projektu?

Mým nejbližším spolupracovníkem je Kristian Mejstřík, který zaujímá důležitou pozici koordinátora celého projektu. Vladimír Demčuk se stará o tvorbu a administraci webových stran. Na projektu ovšem pilně spolupracuje řada lidí takříkajíc (vlastně doslova) externě. S poděkováním si zde dovolím zmínit zástupkyni ředitelky Českého centra v Madridu paní Ivetu Gonzalezovou a paní Kateřinu Churtajevu, ředitelku Českého centra v Sofii. Nesmírně cenní jsou pro nás zahraniční bohemisté, jejichž chvíle přijde po vyhlášení sedmi nominací: oni budou překládat informace o vybraných knihách a ukázky z nich do jazyků partnerských nakladatelství, a na kvalitě jejich překladů tak bude velmi záležet, zda české knihy zaujmou tamní odpovědné redaktory. Dovolím si zde jmenovat alespoň dvě zkušené překladatelky-bohemistky, jež se nám podařilo získat do našich řad: paní Margaritu Kjurkčevu v Sofii a paní Eurydice Antolin v Paříži.
Nejdůležitější částí realizačního týmu je však přirozeně naše devítičlenná porota, protože na ní bude nejvíce záviset, kdo se stane tím šťastným, totiž laureátem Ceny Česká kniha.

Prozradíte nám harmonogram celé akce? Tedy časový postup od výběru titulů, přes posuzování poroty po vyhlášení výsledků?

Ano. V lednu probíhá přihlašování titulů a po celý únor bude porota číst knihy. Vyhlášení první selekce 20 titulů připadne na začátek března. Počátkem dubna se výběr zúží na sedm nominací: už z těch si budou moci zahraniční partneři vybírat titul k překladu! Závěrečné hlasování poroty v Praze a vyhlášení vítěze pak – jak už jsem řekl – připadne na sobotu 19. května.

Budete představovat i autory rozhovory s nimi v tisku, rozhlase či televizi?

Určitě představíme laureáta Ceny Česká kniha v našich partnerských médiích. Počítáme tak přinejmenším s tiskem a rozhlasem. Věříme ale, že výherce soutěže, jehož kniha bude mít reálnou naději na přeložení do několika evropských jazyků, bude osloven i dalšími médii; a proč ne televizí?

Letos jde o startovací ročník – s čím jste nepočítali, co vás mile překvapilo, kdo vám nečekaně pomohl a kde vám házeli klacky pod nohy?

Takové zhodnocení by podle mého názoru bylo předčasné: je to totiž jen pár dní, co první ročník odstartoval, seznam přihlášených knih není dosud uzavřen a porota ještě nezačala číst knihy.

Co byste přáli jako realizační tým do budoucna svému projektu?

Přál bych si, aby se Cena Česká kniha úspěšně rozvíjela: což znamená, že se bude dále rozšiřovat portfolio našich zahraničních partnerů i českých knih, které se díky těmto partnerstvím dočkají překladových vydání.

Děkuji za rozhovor
.


zdroj foto: martindanes.com, facebook.com

 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jana Koubková: „Dobrá muzika je prostě dobrá muzika, je jedno, do kterého stylu patří“

Koubkova Jana 200K Janě Koubkové právem patří spousta přívlastků; je jedinečná (nejen) jazzová zpěvačka, skladatelka, moderátorka, která na pódiu i v rádiu skvěle komentuje jednotlivá čísla; a má mimořádný básnický talent, jímž komentuje veřejné dě...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Rozpad civilizačních základů pod rouškou Tmy

Tma perexSci-fi nepatří mezi literární žánry, které často a s nadšením vyhledávám. Přesto jsem po románu Tma z pera Ondřeje Neffa sáhla a nechala se pohltit světem, který je zahalen temnotou....


Literatura

Margaret Ann Lembo: Andělé drahých kamenů

andele drahych kamenu na webSpojení energie drahých kamenů a andělů, tedy spíše symboliky obou dvou ezotericky velmi silných záležitostí, je něčím, co rozhodně upoutá pozornost. Jala jsem se pátrat po tom, s čím vším lze takový křišťál, citrí...

Divadlo

Prokleté a dokonalé Úplné zatmění

uplne zatmeni 200Na zlínském jevišti se v sobotu 24. října 2015 představili herci z Městského divadla Mladá Boleslav v proklatém dramatu Úplné zatmění o Paulu Verlainovi a Arthuru Rimbaudovi. Představení režíroval Pavel Khek, ve Zlíně známý díky ins...

Film

Navždy tvá. Začalo natáčení třetí řady minisérie Iveta

ivet perexV budově Městského soudu v Praze tento víkend odstartovalo natáčení závěrečné řady životopisné minisérie a Voyo Originálu Iveta. Jako první se tvůrci, v čele s režisérem a scenáristou Michalem Samirem, zaměřili na probíhající soudní spor právních z...