O radostech a strastech mateřství s nadhledem

O radostech a strastech mateřství s nadhledem

Tisk

4 hodiny perexAč je můj obvyklý žánr thriller nebo memoáry a literatuře pro ženy se vyhýbám obloukem, tento román mě k sobě připoutal na první pohled. A vyplatilo se. Marlène Schiappa se dokázala z úspěšné bloggerky vyšvihnout do role skvělé a vtipné spisovatelky, které není upřímné komentování mateřských situací cizí.

 


Emílie a Morgane, dvě ženy na prahu třicítky, bývalé spolužačky, jejichž cesty se po maturitě rozdělily. Zatímco Emílie už nastoupila do života maminky a stará se o dceru Dali a mladšího syna Elliota, Morgane se za každou cenu snaží vystoupat ve své kariéře až na příčky nejvyšší.

Morgane se snaží, co může, ale vypadá to, že v boji s kolegou Jeanem o povýšení ji chybí jedna (doslovně spíše dvě) zásadní věc – není muž, ve společnosti ji neberou jako rovného partnera. A ještě víc jí od cíle posune pozitivní těhotenský test, nebo ne? Aby to děvčata měla s dobrým a zlým vyrovnané, Emíliin manžel Frank přijde o práci. Už předtím se do rodinného koloběhu moc nepřidával a teď, když prochází krizí, to není o nic lepší.

Co by to byl za příběh dnešní doby, kdyby v něm nesehrály nějakou úlohu sociální sítě. Emílie a Morgan se tak znovu dostávají do kontaktu a snaží se navázat tam, kde před lety skončily. Zatímco Emílie může Morgane předat moudra k mateřství, Morgane naopak radí, jak se dostat zpět do pracovního života.

Emílie glosuje své úspěchy i neúspěchy neuvěřitelně vtipně, její představy o tom, jak svět vidí její mateřské nadání, jsou k popukání – zvláště když dojde nešťastnou náhodou k dezinformaci o zdravotním stavu jejího syna.

4 hodiny


Marlène Schiappa předkládá příběh, který ukazuje, že změna je dobrá, že něco musí skončit, aby začalo něco jiného, lepšího, že zůstávat v nefungujícím svazku „kvůli dětem“ je hloupost, že je dobré mít přátele na vlivných místech a že upřímnost nakonec zvítězí.

Jednou větou – román o obyčejných lidech s každodenními starostmi a radostmi obalený v ironicky laskavém humoru.


Nanejvýš čtyři hodiny spánku/Pas plus de 4 heures de sommeil
Autor: Marlène Schiappa
Žánr: literatura pro ženy
Nakladatelství: Mladá fronta
Rok vydání: 2015
Počet stran: 248
Hodnocení: 100 %                

Zdroj foto: www.kniha.cz

www.kniha.cz/nanejvys-ctyri-hodiny-spanku/d-306225/


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media

Tapír

  • Tapír 6/2022
    Zimní číslo Tapíra je venku! Více na Časopis Tapír | E-tapír (e-tapir.cz)  
  • TAPÍR 5/2022
    Podzimní číslo Tapíra je venku! Těšit se můžete na rozhovor s Danem Černým, který to dotáhl až ke kreslení kačerů...
  • TAPÍR 4/2022
    Je léto, čas prázdnin a dovolených! A k létu patří samozřejmě zábava. A když zábava, tak proč ne s Tapírem?...
Banner

Rozhovor

Milan Macho: „Inspirací mně byl celý můj život a události, které naši generaci formovaly.“

Macho200Milan Macho se narodil v roce 1947 v Praze. Na Univerzitě Karlově získal doktorát filozofie. Převážnou část profesního života pracoval jako novinář: byl redaktorem Svobodného slova a Mladé fronty Dnes, šéfredaktorem časopisů Stadion a Hattrick. V současn...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Střelecký ostrov vzkazuje: „Děkujeme. Pokračujte“

strelecky ostrov 200Krásné počasí, veselí lidé s doprovodem dětí a psů, příjemná živá hudba – ano, i tak může vypadat charitativní hudební festival, jehož výtěžek poputuje na pomoc handicapovaným lidem.
V rámci dobročinné ak...


Literatura

David Deida: Cesta nespoutané ženy

200litNejerotičtější, nejladnější a nejněžnější text, jaký jsem kdy četla. Milostné vyznání plné mužské pokory a uznání ženské duši. To je David Deida, který tuto knihu napsal jako intimní sdělení své milované. Originální název knihy zní „Dear Lover“, a to my...

Divadlo

Blood, Tears and Gold

blood tears and gold200Druhý únorový víkend byl pro experimentální prostor NoD ve znamení premiéry velice očekávaného projektu Blood, Tears and Gold. Autorská prvotina studenta scénografie pražského DAMU J...

Film

VŠEMI SMĚRY – cestou necestou za publicistikou

altNašim pravidelným čtenářům nemohla uniknout pozvánka na festival nezávislé publicistiky Všemi směry, který roztočil kolotoč otázek, diskuzí a workshopů na téma reportérství. Že jde o výjimečnou událost, sliboval i rozhovor s manažerkou projek...