Eva Dolejšová: „I když to nebylo veselé a vtipné, bylo to ‚na dřeň‘“

Eva Dolejšová: „I když to nebylo veselé a vtipné, bylo to ‚na dřeň‘“

Tisk

eva dolejsova200Eva Dolejšová se narodila a žije v Litoměřicích, kde pracuje v městské knihovně. Zatím vydala pohádkovou knížku Tajemství jedné knihovny aneb Ze života knižních skřítků (2017), bestsellerový titul pro teenagery Parkourista (2019), který se dočká i filmového zpracování a humoristicky laděné romány pro ženy Já a moji muži (2019), Babičkou proti své vůli (2021) a Radosti a strasti single ženy (2022).

Paní Dolejšová, vítám vás u našeho rozhovoru. Máte ráda leden? Vnímáte jej jako nový začátek, nebo je to pro vás měsíc jako každý jiný?

Děkuji, že jste mě oslovila. Ano, určitě ho vnímám jako nový začátek, jen už si nedávám žádná předsevzetí, která jsem stejně nikdy nedodržela. Spíš si kladu otázku, co nám nový rok přinese a doufám, že bude převažovat to dobré. Kromě toho máme s Jackem Londonem 12. ledna narozeniny, tak to je fajn.

V loňském roce jste v nakladatelství Ikar vydala knihu Feťáci a v závěru uvádíte, že závislost dosáhla i do vašeho osobního života. Co pro vás bylo tím hlavním impulsem k napsání knihy? Kdy jste se rozhodla, že ji sepíšete?

Asi nemohu říci, že nastal nějaký „moment,“ kdy jsem se rozhodla, že napíšu tuhle knihu. Spíš to ve mně nějak dozrávalo. Postupně a dlouho.

Bylo pro vás výhodou nebo nevýhodou, že se jednalo o osobnější téma? Nebylo složité se od toho oprostit, nebo například nepsat přímo o sobě?

V knize jsou mé osobní prožitky, především emoce. A oprostit od nich se opravdu moc nešlo – a ani jsem nechtěla. Jinak celý příběh, tak jak je vystavěn je fikce, i když poskládaná z reálných příhod, kteří mi (vy-léčení závislí) vyprávěli.

Jak se vám obecně kniha psala? Přeci jen se jedná o náročné téma, ale nešlo na jednu stranu také o jakousi formu terapie?

Přesně, jakási forma terapie to byla, máte pravdu. Někdo se někde mě ptal, jestli to pomohlo. Tak tedy moc ne. To jsou tak silné věci, že je „neodžiju,“ napsáním knihy. A vzhledem k tomu, že jsem věděla, že všechny postavy jsou založené na reálných lidech, tak jsem u psaní několikrát brečela.

Přečtěte si naši recenzi knihy: Feťáci jsou velmi zdařilou knihou o závislostech

fetaci

Četla jste známé příběhy o drogách jako je například kniha My děti ze stanice ZOO nebo Memento a podobně? Pokud ano, myslíte, že vás ovlivnily ve psaní?

Ano, četla jsem obě před mnoha lety a obě jsou výborné. Ale ne, při psaní Feťáků mě určitě neovlivnily, popravdě, vůbec jsem na ně nemyslela...

V knize se prolíná několik příběhů. Měla jste to takto naplánované a rozvržené dopředu, nebo se postupně vyvíjelo a měnilo, co do knihy dáte?

Před samotným psaním a v průběhu první třetiny knihy jsem mluvila s hodně lidmi – závislými, vyléčenými závislými, t.č. léčenými, ale i odborníky – psychology, adiktology. Jejich story, názory, emoce, prožitky jsem do knihy zapracovávala – takže ano, postavy se trochu měnily a krystalizovaly – ale pak už „žily,“ staly se pro mě skutečnými a věděla jsem, co se s nimi stane.

Tím, jak se ve Feťácích prolínají příběhy několika lidí, tak bych si ji dovedla představit i jako film. Nepřemýšlela jste nad tím?

Přemýšlela.  Ale to by se asi líbilo každému autorovi, aby byla jeho kniha zfilmována.

Jak je patrné z poděkování, tak jste na knize spolupracovala se spoustou lidí. Co jste především zjišťovala?

Především jsem nechtěla, aby byla v knize nějaké nesmysly nebo zásadní chyby. I když si můžete spoustu věcí vygooglit, stejně si myslím, že je lepší promluvit s někým, kdo „ví,“ kdo prožil, zažil na vlastní kůži, ať už v roli závislého nebo odborníka, který těmto lidem pomáhá.

A můžete prozradit něco, co pro vás bylo při rozhovorech s drogově závislými lidmi nejvíce překvapivé? Nebo zmínit něco, co vás zasáhlo?

Hodně silným zážitkem pro mě byla návštěva terapeutické komunity v Mukařově. PhDr Josef Radimecký, vedoucí komunity, je skvělý člověk, odborník na svém místě. Moc mi pomohl a znovu bych mu touto cestou chtěla poděkovat. A samozřejmě i klientům, kteří ke mně byli nesmírně vstřícní (tedy většina). Nejvíc mě zasáhlo vyprávění mladinké dvaadvacetileté dívky. Vyprávěla mi, že „brala“ od svých patnácti let, v devatenácti porodila dceru, ale ani to ji nezastavilo. Až to, když holčičku dostal do výhradní péče její otec. Ta dívka mi řekla větu, kterou asi nikdy nezapomenu: „Měla jsem pocit, že bez pervitinu nemůžu dýchat, ale došlo mi, že bez své dcery nemůžu žít.“ Takže nastoupila na léčení a chce svou dcerku minimálně zase vídat. Doufám, že se jí to povede.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Získejte knihu Feťáci

V ohlasech na knihu je často zmiňováno, že by se měla stát povinnou četbou. Dovedete si to představit? Co by to pro vás znamenalo?

Vážně? No to je od čtenářů moc hezké, moc si toho vážím. Ale to se asi nestane. 

eva dolejsova

Vaše předchozí kniha Radosti a strasti single ženy se nesla v humorném a odlehčeném duchu, tak Feťáci museli být úplně něčím jiným. Byla to pro vás i určitá výzva?

Asi jsem to tak nebrala, prostě jsem to chtěla napsat. Ale zpětně to vidím jako nejnáročnější psaní – ze všech hledisek – spisovatelského řemesla, mohu-li to tak říci, (neb se za spisovatelku nepovažuji), emotivního prožívání, časové náročnosti… Ale taky svým způsobem nejkrásnější, protože i když to nebylo veselé a vtipné, bylo to „na dřeň“.

Jedna čtenářka ke knize uvedla, že jste „postoupila do dalšího spisovatelského patra“ a blahopřála vám k tomu. Cítíte to také tak? Že jste se Feťáky někam posunula?

Jak jsem říkala – nepovažuji se za spisovatelku, nestudovala jsem žádnou literární školu nebo něco takového a nejsem nijak slavná. Jsem prostě knihovnice, která napsala pár knih. A mám radost a upřímně mě těší, když mi někdo napíše, že se mu moje kniha líbila. Vážím si toho, že si někdo v té přehršli knih, které vychází, vybere tu mou. Nepíšu, abych se „posunula,“ píšu, protože mě to baví, protože to tak cítím. Ale jestli to tak vnímá ta paní, tak děkuju, to je milé.

A jak to s vámi vypadá na literárním poli nyní? Máte něco rozpracovaného?

Mám rozpracované tři knihy a ani na jednu nemám čas. Souvisí to s vaší další otázkou – teď mi nejvíc času zabírá psaní scénáře.

Prozraďte našim čtenářům v závěru, jak to vypadá s filmovým zpracováním vaší knihy Parkourista. Kdy se na něj můžeme těšit a koho v něm uvidíme? A jak se vám na filmu pracuje?

Projekt je ve stadiu vývoje. S Tomášem Polenským, režisérem a scenáristou píšeme druhou verzi scénáře. Vlastně on mě ke psaní přizval a já to vzala jako výzvu. Je to úplně jiná disciplína než psaní knih, ale i když je to někdy opravdu náročné a s knihou už má filmová story společná asi jen jména hlavních postav, baví mě to. S Tomášem, ač je o generaci mladší, jsme si lidsky sedli a dobře se nám spolupracuje. A vlastně celý tým – producenti i dramaturg jsou skvělí lidé, nadšenci, kteří jsou pevně odhodláni dotáhnout náš projekt do úspěšného konce.

Když by šlo všechno podle plánu (což nemusí), Parkourista by mohl spatřit světlo světa cca za dva roky. Kdo v něm bude hrát je zatím ve hvězdách. Toho času probíhají první castingy a před chvíli mi Tomáš poslal fotku adepta na hlavního hrdinu. Jestli to dopadne, divačky se mohou těšit. Je to fešák. Tak nám všem, prosím, držte palce, ať to dopadne! 

Děkuji za rozhovor!

I já moc děkuji!

Zdroj foto: archiv autorky

https://www.ikar.cz/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Bendig: „Myslel jsem, že si minimálně do září nezazpívám. Ale naštěstí se to všechno změnilo a jenom v červnu mám přes 11 koncertů.“


bendig 200Jan Bendig má za sebou stěhování a je velmi aktivní na YouTube. Nedávno začal opět koncertovat a chystá nové písně i videoklipy. Zjistěte o něm více v našem rozhovoru!

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Barbara Semenov by si přála, aby byl čtenář knihou inspirován a motivován, že nic není nemožné, když se chce, když je vůle.

barbara semenov 200Barbara Semenov je novinářka, publicistka, básnířka a producentka, která vystudovala Fakultu žurnalistiky UK a v letech 1975 až 1981 působila jako redaktorka v Televizních novinách Československé televize. Pod tlakem odporu k t...


Literatura

Polobohové se vydávají vstříc Smrti

haduvChram perexV životě polobohů dochází neustále k nějakým zvratům. K jednomu takovému neočekávanému, ale zato osudovému zvratu došlo, když se sedm vyvolených polobůžků pokoušelo v Římě zachránit sochu Athény Parthenonské. Nejenže tento obrat v ději o...

Divadlo

Pejsek a kočička rozdávají ve zlínském divadle opět radost

200dZlínské Městské divadlo si dětské diváky předchází jak může, rozhodně je nebere jako doplněk k divákům dospělým. A tak první premiéra roku 2013 i první premiéra právě se rozbíhající sezóny 2013/2014 patřily právě dětem. Na jeviště zlínského divadla se po čase v...

Film

Poctivý životopisný film o legendách zločinu

zlocin 200Film Legendy zločinu (2015) je povedený snímek o klasickém gangsterském tématu, který ale patří mezi ty nejlepší, které kdy byly natočeny. Nechybí mu nic, zakládá se na skutečné události, je v něm zločin, krev i humor, ale celé to je navíc dost m...