Anna Bolavá: Mé texty vždycky byly více či méně bolavé. Pseudonym z nich přirozeně vyplynul

Anna Bolavá: Mé texty vždycky byly více či méně bolavé. Pseudonym z nich přirozeně vyplynul

Tisk

archiv Anna Bolavá 3Díky lásce ke knížkám se rozhodla studovat bohemistiku. Jako spisovatelka debutovala v roce 2013 básnickou sbírkou Černý rok a o dva roky později vydala román Do tmy, který jí o rok později vynesl cenu Cenu Magnesia Litera. Řeč je o Anně Bolavé, jejíž kniha Vypravěč byla v roce 2023 rovněž nominována na cenu Magnesia Litera. 

S psaním jste začala již na ZŠ ve dvanácti letech, když jste napsala dva strašidelné příběhy. Pamatujete si, o čem byly? Máte je ještě? Co vás ještě kromě psaní bavilo?

Tahle otázka mě donutila prohledat skříň se starými věcmi a texty z dětství najít. Nejstarší jsou dva sešitové příběhy o upírech, psané rukou i ilustrované. Pak jsem zkoušela strašidelné povídky (Zubař, Jatka apod.) a napsala jsem též dva hororové romány. Dokončení prvního je datováno na začátek února 1996, to mi bylo čtrnáct. Tu zimu si pamatuju. Šlo mi to dobře a snadno, bez rozptylování a pochyb. Kromě psaní mě bavilo být prostě venku. V létě jsme nejezdili na žádné dovolené nebo tábory, byli jsme u řeky, jezdili jsme na kolech, sbírali byliny, vozili do sběrny starý papír nebo vyšetřovali úhyn ryb či vraždu, která se nestala.

Co vás přivedlo k tomu studovat bohemistiku? Proč právě tento obor?

Bohemistika má jazykovou a literární část. Kvůli té druhé jsem se na obor přihlásila. Souvisí to s knížkami, které mám ráda.

Několik let jste pracovala v Ústavu pro jazyk český. Sedm let jste byla stomickou poradkyní a přes telefon dávala rady lidem, kteří procházeli náročným onemocněním. Co vám tato profese dala? Jaká to byla zkušenost?

Vyzkoušela jsem si kancelářský život a zázemí zaměstnavatele. Pronikla jsem do neobvyklého oboru, potkala zajímavé lidi a taky jsem snad hodně lidem pomohla. V našem zákaznickém centru (pořád musím říkat „našem“, i když už tam nepracuju) se lidé oháněli a každý den strávený tam byl velice užitečný a naplňující. Zažila jsem ale taky stres a rozhodování, čemu chci dát přednost. Zvolila jsem si psaní a dobrodružné placení sociálního a zdravotního pojištění na vlastní pěst.

archiv Anna Bolavá 3

Jako spisovatelka jste debutovala v roce 2013 básnickou sbírkou Černý rok a v roce 2015 vám vyšel první román Do tmy, který vám o rok později vynesl Cenu Magnesia Litera. Jednou jste řekla, že vás tato cena nejen povzbudila v psaní, ale také vás nastartovala a ukázala vám, že můžete dál psát a tehdy jste si také řekla, že budete spisovatelkou. Co vás přivedlo k psaní knížek?

Nevím, co mě k psaní přivedlo. Mám dojem, že tu bylo vždycky. Vlastně jsem v každé své životní fázi něco psala, jenom se o tom nemluvilo, nevědělo. Změna nastává, když vám kniha vyjde veřejně a lidé ji začnou číst.

Knihy píšete pod pseudonymem Anna Bolavá. Proč právě Bolavá? Jednou jste řekla: „Bolest cítím, vidím, popisuji ji. Chtěla jsem upozornit na to, že tu je a já ji nebudu škrtat.“

Mé texty vždycky byly více či méně bolavé. Pseudonym z nich přirozeně vyplynul.

Volným pokračováním románu Do tmy je Ke dnu a trilogii uzavírá příběh Před povodní. Vašim čtvrtým románem je Vypravěč, který se dostal mezi nominované na Cenu Magnesia Litera. Kde nacházíte inspiraci, o čem budete psát? Na čem pracujete v současné době?

Nevím, odkud se prvotní myšlenky berou. U prvního románu Do tmy se jednalo o okamžitý nápad, následující knihy pak tento fikční svět děj rozvíjely. Vypravěče jsem chtěla napsat dlouho, jen jsem nevěděla jak. Jestli napíšu další knihu, bude to opak Vypravěče, tj. jednoduše odvyprávěný, veselý příběh pro široké spektrum čtenářů.

archiv Anna Bolavám

Vaše romány mají také audio verze. Do tmy načetla Anita Krausová, Ke dnu načetli Miroslav Táborský a Simona Postlerová, Před povodní načetla Dana Černá a Igor Bareš knihu Vypravěč. Jak jste spokojená s audio verzí svých knih?

Abych řekla pravdu, tak ty audioknihy neposlouchám. Nemám, na čem si je přehrát, a když mám volný čas, věnuju ho novým věcem. Nedávno jsem ale poslouchala nějaké díly z četby na pokračování v rozhlase a to mě zpětně hodně bavilo.

O psaní říkáte, že je velkou součástí vašeho života. A co četba? V dětství jste, jak jste jednou řekla, doslova hltala strašidelní příběhy a žánr horor máte ráda dodnes. Máte nějaké oblíbené autory nebo ráda objevujete nové?

Pořád něco čtu, ale máloco mě dokáže stoprocentně nadchnout. Sleduju současnou českou literaturu, někdy světovou. Takhle otázka mě vlastně děsí úplně stejně, jako ta „kde berete inspiraci“.

A co chvíle volna jak je ráda trávíte? Dočetla jsem se, že pěstujete řepu, léčivé bylinky, chytáte ryby a ráda fotíte zemědělské stroje.

Možná bych tímto rozhovorem mohla veřejně ohlásit, že už žádné zemědělské stroje nefotím. Všechny už vyfocené mám a už mě to nebaví. To ostatní stále platí, i když se jedná o hlavně o letní aktivity. V zimě skládám puzzle, ale jen ty do 1000 kusů.

archiv Anna Bolavá 2m

Anna Bolavá:

  • Narodila se 22. srpna 1981 ve Strakonicích jako Bohumila Adamová a píše pod pseudonymem Anna Bolavá.
  • Vystudovala bohemistiku na FF UK v Praze.
  • Knihy – básnická sbírka Černý rok, romány – Do tmy, Ke dnu, Před povodní, Vypravěč.
  • Její manžel učí bohemistiku na FF UK a je editorem korespondence Boženy Němcové a Karla Havlíčka Borovského.

Foto: archiv Anny Bolavé


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zjistěte, jak zapůsobily Tiché roky na jejich audioknižní interprety

Tiche roky rozhovor 200Audiokniha s novinkou oblíbené české spisovatelky Aleny Mornštajnové s názvem Tiché roky vychází současně s knižní verzí. Přečtěte si rozhovor jejich interpretů Kláry Suché a Miroslava Hanuše.

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Režisérka Eva Toulová: „Tvorba filmu je vždycky risk.“

Toulova 200Eva Toulová je mladá česká režisérka, spisovatelka a výtvarnice, která se dnes věnuje převáženě režii. Má na kontě několik knížek, za sebou celovečerní film Šťastná, dokument Camino na kolečkách a jejím posledním počinem je film Jak se moří reviz...


Literatura

Květinový rok

kvetinovy rok 200

V březnu vydalo nakladatelství Fragment Květinový rok – knihu, která přináší potěchu pro oko i pro duši. Nechte se hýčkat vybranými dvanácti květinami, jež nás provedou jednotlivými měsíci a nabídnou směsici informací, tipů ...

Divadlo

Derniéra kultovního muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť z Plzně už 22. května streamem!

muzikal josef 200Velkolepá a zábavná muzikálová show pro všechny generace z autorské dílny Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť dobyla doslova celý svět!!! Muzikál s podtitulem Bible v rytmu rokenrolu vznikl na m...

Film

Křečovitá taškařice Život je život/ dvojrecenze

zivot je zivot perexJak moc se liší pohled našich dvou redaktorů na komedii Život je život? Jan Jaroš uvádí: Milan Cieslar - po diváckém úspěchu "nekorektní" komedie Láska je láska - zjevně již opustil někdejší u...