Půda, duše a společnost: O potřebě souladu lidstva se Zemí
Banner

Půda, duše a společnost: O potřebě souladu lidstva se Zemí

Tisk

Duše, půda a společnostPředevším to, co je potřeba, je vtloukat lidem do hlavy ekologické myšlenky a motivovat je k vědomé zodpovědnosti za svůj život a ke snaze řešit enviromentální otázky. Filozofický spisek ekologického aktivisty Satiše Kumára nabízí silně duchovní rozměr knížky, která může být jak obohacením čtenáře, tak i alarmujícím čeřením zdánlivě poklidných hladin lidské duše.

Asi bych úplně nechtěla autora srovnávat s oblíbeným a nechvalně proslulým mystikem, který si nechával říkat Osho, ale při čtení knížky máte podobný pocit a potřebu si snad každou druhou větu poznačit někam do deníčku s myšlenkou, že to je opravdu vážně skvělý citát. Že se v těch slovech ukrývá hluboká moudrost a pravda. Že s těmito slovy a větami souzníte. Že s vámi rezonují, dotýkají se vás, nebo vás dojímají. Z knihy je cítit východní moudrost a autor k lidem promlouvá skrze mnohé obecné pravdy, které jsou však nezpochybnitelné a jejichž cílem je vyvolat skutečné uvědomění a změnu životního stylu, která by měla prospět celé lidské společnosti.

Knížku můžete číst po částech, přeskakovat a opakovaně se k různým kapitolkám vracet. Jen si dávejte pozor na to, abyste při čtení u sebe ještě více neprohloubili enviromentální depresi. Jak se uvádí na stránkách nakladatelství, Satiš Kumár objasňuje Západu východní moudrost. V zásadě říká, že péče o životní prostředí (půda), snaha o osobní harmonii (duše) a prosazování lidských hodnot (společnost) představují tři nezbytné morální pilíře naší doby. Kniha Půda, duše, společnost dokládá, že celostní přístup k životu vychází ze starobylé filozofie indických tradic hinduismu, buddhismu a džinismu, které pro nás oživili Mahátma Gándhí a Rabíndranáth Thákur. Jejich myšlenky následně přenesl na Západ E. F. Schumacher ve své knize Malé je milé.

Abychom se zasadili o novou udržitelnou budoucnost, musíme provést reformu vzdělávání. Podstata této transformace by pak měla spočívat v tom, že opustíme starou základní trojici „čtení, psaní a počítání“ a budeme se soustředit na novou trojici „hlava, srdce a ruce“. Půda, duše, společnost je praktickým návodem na to, jak vytvořit prostor pro radikální a přitom laskavou proměnu našeho myšlení i způsobu života.

Ukázka z knihy

Proč bychom měli přikládat hodnotu práci v kanceláři, bance nebo obchodě a podceňovat práci v kuchyni či na zahradě? (...) Když hovořím o práci rukama, nemyslím tím jen zahradničení. Podle mého názoru by měla každá škola i univerzita klást srovnatelný důraz na dovednosti při práci se dřevem, hlínou, kamenem vlnou a dalšími materiály. Náš vzdělávací systém vyzdvihuje pouze práci s myšlenkami, teoriemi a koncepcemi. (...) Člověka zahřeje u srdce, když si uvědomí, že díky práci rukama jsme nejen zdravější a šťastnější, ale ještě šetříme energií.

O autorovi

Satiš Kumár (*1936) je mírový a ekologický aktivista a publicista. V devíti letech vstoupil do řádu potulných džinistických mnichů, později se stal stoupencem učení Mahátmy Gándhího, jeho myšlenky nenásilí, pozemkové reformy Indie a mírového světa. V roce 1962 se spolu se svým druhem E. P. Menonem vydal na téměř třináct tisíc kilometrů dlouhou mírovou pouť z Indie do hlavních měst čtyř světových jaderných mocností: Moskvy, Paříže, Londýna a Washingtonu. Od roku 1973 žije v Anglii, kde se stal editorem věhlasného časopisu Resurgence (dnes Resurgence & The Ecologist) a také zakladatelem a ředitelem centra pro ekologická studia Schumacher College, kde působí dodnes. Ve svých padesáti letech podnikl další velké, tentokrát „jen“ dva tisíce kilometrů dlouhé putování po posvátných místech Anglie na počest lásky k životu a přírodě.

Je vyhledávaným a uznávaným řečníkem a vede workshopy o ekologii úcty, holistickém vzdělávání a dobrovolné skromnosti. Je autorem knih No Destination: Autobiography of Pilgrim (Bez cíle: Autobiografie poutníka, Green Books, 2014), You Are, Therefore I Am: A Declaration of Dependence (Ty jsi, a pro to jsem i já: Deklarace propojenosti, Green Books, 2002), The Buddha and the Terrorist (Buddha a terorista, Algonquin Books, 2006),, Soul, Soil, Society: a New Trinity for Our Time (Duše, půda a společnost: Nová trojice pro naši dobu, Leaping Hare Press, 2013) a Elegant simplicity: the art of living well (New Society Publishers, 2019, česky vychází jako Krása jednoduchosti: umění dobrého života, Alferia, 2021). V roce 2008 natočila BBC o jeho životě dokumentární film Earth Pilgrim (Poutník po Zemi).

big puda-duse-spolecnost-o-potrebe-soul-Yun-522324

Název: Půda, duše a společnost
Autor: Satiš Kumár
Počet stran: 199
Nakladatelství: Alferia/Grada
Rok vydání: 2023
Hodnocení: 95%

https://www.grada.cz/puda-duse-spolecnost-13071/


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Lenka Pavlovič: Dokážu se zamilovat do každé role

archiv Lenka PAvlovič jako HELENA Polská krev (Jihočeské divadlo, Č. Budějovice) (2)Původně se chtěla věnovat hře na klavír, ale místo...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Darujte ŽIVOT DĚTEM. Stačí Vám k tomu 20 korun!

Zivot detem logoRádi byste přispěli na dobrou věc, ale nemůžete si dovolit investovat větší částku? Inspirujte se následujícím článkem, který Vás určitě přesvědčí, že i malá pomoc má svůj význam. S charitativními sbírkami jako by se v poslední době roztrhl...


Divadlo

Žena filmového kritika: Komedie, kterou po pracovním dni potřebujete

zena filmoveho kritika200„Přesně to jsem potřebovala.“ je věta, kterou jsem zaslechla při odchodu z divadelního představení Žena filmového kritika a měla jsem dost podobné pocity. Po pracovním dni toto velmi vtipné divadlo opravdu „bodlo“.

...

Film

Tak trochu temnější pohádkový svět

Zloba perexPřešlo pět let. Zloba (Angelina Jolie), královna černé magie, žije spokojeně na čarovných Blatech společně se svou kmotřenkou Růženkou (Elle Fanning). Když Růženku požádá o ruku princ Filip (Harris Dickinson) ze sousedního království Ulstead, z...