Když se proroctví nesplní, všechno se dá zdůvodnit...

Když se proroctví nesplní, všechno se dá zdůvodnit...

Když se proroctví nesplníKdyž se proroctví nesplní, všechno se dá nějak zdůvodnit. A tak si omlouváme, vysvětlujeme a zdůvodňujeme všechno na světě. Jakou váhu má to, čemu věříme a o čem jsme přesvědčeni? A co se stane, když se naše domněnky a přesvědčení nepotvrdí? Co je to vlastně kognitivní disonance? Na tyto otázky vám může odpovědět zajímavá studie sociálního psychologa Leona Festingera. 

O čem kniha je?

V knize z roku 1956 byla poprvé formulována slavná teorie kognitivní disonance (stav mysli vzniklý rozporem mezi dvěma poznáními či postoji). Vědci se infiltrovali do skupiny, která věřila v nadcházející apokalypsu a svou záchranu prostřednictvím UFO. Když ke konci světa nedošlo, skupina si to vysvětlila tím, že právě díky jejímu působení se bůh země rozhodl naši planetu zachránit.

Festinger dochází k závěru, že aby člověk začal ještě silněji věřit nějaké teorii i poté, co se nesplnilo jeho očekávání, musí být splněno několik podmínek – například v minulosti musel své víře hodně obětovat a musí mít silnou sociální podporu. Tím dochází k odstranění kognitivní disonance (vnitřního rozporu), takže jakýkoli důkaz svědčící proti zastávané teorii je vysvětlen tak, aby teorii nevadil, nebo ji dokonce podpořil. Kromě své vědecké hodnoty je kniha, kterou lze číst jako román, zajímavým příběhem malé skupiny lidí, jež spojovalo bizarní, ale fascinující přesvědčení.

Hodnocení knihy:

Na tuto knihu si musíte udělat názor sami. Je velmi popisná, podrobná, dokumentární. Pokud vám toto téma není blízké, absolutně vás nezaujme. Otázkou také je, co vlastně čtenářům přináší a jaká je její pointa. To by vám mělo dojít po přečtení knížky, ale hlavním poselstvím je představit pojem kognitivní disonance v praxi. Ono vlastně všechno na světě se dá nějak zdůvodnit, že?

Ukázka z knihy:

Paní Keechovou toto rázné odmítnutí sice zarmoutilo, ale neodradilo. Nepřestala věřit ve své nově získané schopnosti. Každý den očekávala nějakou novou zprávu nebo poučení a mnoho hodin se trápila pocitem marnosti. Sužovaly ji pochybnosti, když se snažila pochopit význam slov a vět, které psala její tužka. Některé dny nezachytila žádný vzkaz.
Postupně si začala uvědomovat, že se s ní snaží spojit jiné bytosti a inteligentní entity. „Napadlo mě,” řekla později, „že když mou ruku mohl využít otec, mohly by jí využít také vyšší síly. Vždycky jsem se zajímala o své bližní a vždy chtěla sloužit lidstvu…”

O autorech:

Leon Festinger (1919 – 1989) byl americký sociální psycholog, který proslul především svou teorií kognitivní disonance. Velmi se zasloužil o rozvoj experimentů v rámci sociální psychologie. Byl pátým nejcitovanějším psychologem 20. století.Henry Riecken a Stanley Schachter byli Festingerovými spolupracovníky, přičemž Schachter se stal známým díky dvoufaktorové teorii emocí.

Když se proroctví nesplní

Název knihy: Když se proroctví nesplní
Autoři: Festinger, Riecken, Schachter
Překlad: Hana Antonínová
Počet stran: 296
Nakladatelství: Portál
Rok vydání: 2021
Hodnocení: 80 %

https://obchod.portal.cz/odborna/kdyz-se-proroctvi-nesplni/


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.

Tapír


Rozhovor

Představujeme Jumpboxing: „Cíl je jasný - zábavnou formou spojit radost a efektivitu.“

jumpboxing 200Jumpboxing je nový sport, který kombinuje kickbox se skákáním na trampolíně. Vyčerpávající výklad nám k němu podala jeho zakladatelka paní Zuzana Kubáňová. Nechte se nalákat na lekci jumboxingu!

...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Čtěte také...

FILM – TO JE „NAŠE VĚC“

Film Litomerice 200Již počtrnácté se město Litoměřice stane mekou filmových a kulturních fanoušků. Ve dnech 22. – 24. srpna se zde totiž uskuteční Filmový festival Litoměřice. Ústředním tématem festivalu bude

Z archivu...


Literatura

Upozaděný filmař Ladislav Helge
ImageZ českých režisérů patří Ladislav Helge (narozen v roce 1927) mezi nejvíce upozaděné. Po roce 1968, kdy byl propuštěn z Barrandova, už nenatočil jediný film. A přitom právě on patřil k tvůrcům, kteří u...

Divadlo

Pejsek a kočička rozdávají ve zlínském divadle opět radost

200dZlínské Městské divadlo si dětské diváky předchází jak může, rozhodně je nebere jako doplněk k divákům dospělým. A tak první premiéra roku 2013 i první premiéra právě se rozbíhající sezóny 2013/2014 patřily právě dětem. Na jeviště zlínského divadla se po čase v...

Film

The Circle nabízí leda tak pěkný pohled na Emmu Watson v upnutých riflích

the circle Irena perex

Do kin vstupuje film The Circle, který byl natočen podle knižní předlohy Davea Eggrese vydané česky pod názvem pod názvem Kruh. Bohužel ale nemá moc co nabídnout! Snad jen dvě herecké ...