Nakladatelství Argo vydalo první část Masek bohů

Nakladatelství Argo vydalo první část Masek bohů

Tisk

Masky bohu perexČemu věřili dávní lidé a jak to ovlivňovalo jejich každodenní existenci, to zajímalo mnohé vědce. Je známo, že od nejstarších dob se vytvářely složité propletence mytologických výkladů, které popisovaly základní tajemství, vnímaná jako magická a nadpřirozená – jak bohové stvořili svět i lidi v něm. Mýty se tak měnily v živnou půdu pro ucelené náboženské soustavy.

K zakladatelským osobnostem, které zkoumaly utváření dávných lidských představ, se řadí Joseph Campbell (1904-1987). Samozřejmě navazoval na průzkumy svých předchůdců i vrstevníků – z českého překladu známe třeba Frazerovu Zlatou ratolest nebo Eliadovy Dějiny náboženských představ. Campbell přidal čtyřsvazkové pojednání nazvané Masky bohů. Nyní zásluhou nakladatelství Argo vyšla první část nazvaná Primitivní mytologie.

Jak zjišťovat dávné mýty

Campbell obsáhl mýty doslova z celého světa a dokázal je navzájem porovnat, hledat jejich společné kořeny. Ukázal, jak z původně lidských obětí (např. v případě rituální královraždy) se postupně vyvinuly takříkajíc obětiny náhradní, posléze i symbolické, ale současně původní jádro upadlo v zapomnění. Načrtává bohatou dokladovou sklizeň, když přesahuje obzor nejznámějších starověkých civilizací (Přední východ, Egypt, jižní Evropa) a čerpá poznatky z nitra Afriky, předkolumbovské Ameriky i členitých asijských končin. Velký význam mělo zjištění, že nynější spleť indoevropských jazyků (od Indie po západní Evropu) má společný základ.

Masky bohu jeskyne

Malba v jeskyni Lascaux

Již před dvěma staletími se vyskytovali jazykovědci, kteří dokázali sestavit srovnávací gramatické tabulky pro indický sanskrt, perštinu, řečtinu, latinu a germánské jazyky. Postupně začalo být zřejmé, že kromě jazykových příbuzností se mohly šířit (také však postupně rozmělňovat a měnit) i původní zvyklosti a přesvědčení. Nejsem si však jist, zda obyčeje nyní existujících „primitivních národů“ lze vztahovat k dávné minulosti jen kvůli předpokládané původnosti těchto obyčejů.

Co vypovídají nynější pozůstatky dávných obřadů

Téměř pětisetstránkovou publikaci autor rozčlenil do deseti kapitol, které opatřil předmluvami i dovětkem. Probírá tu jednotlivé aspekty zvolené problematiky, ať již je to psychologie a archeologie mýtu nebo obhlídka prvních společenství, zemědělských i loveckých. Přiznává, že ledasco zůstane navždy zahaleno příkrovem tajemství. Proto třeba jsou natolik přitažlivá starořecká eleusinská mystéria, o nichž se dochovaly poznatky neurčité a zprostředkované, protože byla pro běžné smrtelníky utajená a zasvěcenci o nich mlčeli.

Masky bohu Venuse

Lausselská Venuše

S obezřetností by se měly posuzovat a interpretovat doklady z dob vzdálených mnoho tisíciletí, jeskynní malby, sošky žen (takzvané Venuše) nebo pohřební výbavu, protože vniknout do smýšlení pravěkých lidí je sotva myslitelné. V této souvislosti považuji za důležité upozornit, že také pokusy odvozovat ze současných obyčejů (či přesněji vyjádřeno z obyčejů již popsaných) předpokládanou podobu prvotních mýtů bývají zpochybňovány – vždyť pohádky či folklórní zvyklosti, u nichž převažuje forma hry a scénického představení (i kdyby bylo spojené se zabíjením), předávají informace nanejvýš zkreslené. Dodávám, že poznatky z relativně nedávné doby (ještě v 19. století), kdy se v česko-moravsko-slezském prostředí stínal beran či z kostelní věže byl shazován kozel, vypovídají jedině, že rituály již snížené do kolektivní zábavy odrážely jedině, co bylo ve veřejném prostoru vnímáno ještě jako přijatelné.

Na nynějším vydání díla, které čtenáře poprvé oslovilo před více než šedesáti lety, oceníme snahu po aktualizaci. Odlišným typem písma jsou vkládány doplňky, které zohledňují aktuální stav bádání. Za cenné rovněž pokládám, že do početných citačních odkazů jsou začleněny i zmínky o případných českých překladech zmiňovaných děl.

Masky bohu

Joseph Campbell: Masky bohů 1 – Primitivní mytologie
Vydalo nakladatelství Argo, Praha 2024, 491 stran
Přeložily Jana Novotná a Magdaléna Řezáčová

Hodnocení: 80 %

https://argo.cz/knihy/masky-bohu-1-primitivni-mytologie/

Foto: kniha


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Vaněček odpočívá tak, že píše

200 rozhovor1Letošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí po...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Zábavné tvoření

decoupage200Decoupage, známé jako ubrousková technika, má v dnešní době spoustu příznivců hlavně pro svoji jednoduchost a kreativitu. V tomto případě platí naše staré známé přísloví „Za málo peněz hodně muziky“. A je to tak. Překrásné ubrous...

Z archivu...


Literatura

Co všechno ovlivňuje lidské DNA?

konec retezce 200Máte rádi hrdiny katastrofických příběhů, kteří zachraňují z různých patálií celé lidstvo? Bavil vás například film Den poté? Tak to jste klikli správně, ale příchod další doby ledové nečekejte. Knižní prvotina švédského spisovatele...

Divadlo

Kašpárkova dobrodružství v šípkovém království

kasparek a ruzena sipkova200Zlín se pyšní dvěma „oficiálními“ místy, kde se nacházejí prkna, která znamenají svět, a to Městským divadlem a Divadlem Scéna. Navíc se čas od času změní na divadelní sál část klubu Zelenáčova šopa, která pravide...

Film

Franz Kafka – příběh člověka ve stínu fikce

Franz Kafka200Nový dokumentární portrét světoznámého prozaika Franze Kafky, od jehož smrti uplyne letos v červnu 100 let, přináší Česká televize. Snímek Franz Kafka – známý neznámý v režii Pavla Šimáka uvede ČT2 v úterý 4. června 2024 ve 21:25.

...