Magické souznění? Jednoznačně zpěvačka Dasha a kvarteto Epoque Quartet na albu Ellaboration

Magické souznění? Jednoznačně zpěvačka Dasha a kvarteto Epoque Quartet na albu Ellaboration

Tisk

dasha200Inspirace písněmi nesmrtelné Elly Fiztgerald, láskyplný vztah k jazzové muzice a neotřelé uchopení klasiky, to je album Ellaboration, jehož protagonisty jsou zpěvačka Dasha a smyčcové kvarteto Epoque Quartet, jehož zvuk ještě posílil hráč s nejrůznějšími perkusemi Šimon Veselý. Autorem většiny úprav je aranžérský mág Alexey Aslamas, přičemž výsledkem je specifický a úžasný komplexní zvuk.

 

Komorní a intimní. Tak bych nazval náladu alba, které odkazuje k fenoménu jazzové královny Elly Fitzgerald. Právě její dnes už klasické písně jsou materiálem, který je zde rozváděn neboli elaborován do nových netuctových poloh a hudebních zákoutí. Ideální interpretkou je Dasha a její výsostná muzikálnost, její hudební cit a neselhávající technika, kterou je schopna aplikovat na různé žánrové oblasti.

dasha foto1

Na první pohled je vidět a slyšet, že byla už dávno infikována jazzovými bacily a že nás i na tomto albu zavádí do jazzového ráje. Může za to její záběr, zpěv i scatové zpívání. A i když znám řadu jejích swingových nahrávek, a vím, co má všechno ve své kariéře i repertoáru za sebou, na albu Ellaboration dosáhla dalšího vrcholu. Samozřejmě, album je plné evergreenů z pera jazzových velikánů (Duke Elington, Cole Porter nebo George Gershwin), ale jak jsou ty skladby nově, nápaditě a špičkově uchopeny. Je v nich jiskření, elegance, radost.

Mnohé může fascinovat zpěvaččin způsob, jakým dává nahrávkám tvář a přesvědčivost. Jazzový projev se tu ve vzácné rovnováze spojil jednak s hudebníky stejné krevní skupiny, jednak s pečlivě vybíraným materiálem, který má i pro současné publikem mnoho přitažlivých rysů. A pokud je řeč o kvartetu Epoque Quartet, tak ten si už dávno našel pevné místo na české a evropské hudební scéně, a výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový multižánrový soubor. 

dasha foto2

Projekt Ellaboration předkládá sice písně Elly Fitzgerald, zato ve svěžím muzikantském pojetí. Je z něj cítit hloubku i lehkost, ale také respekt k „první dámě písně“, od jejíhož narození uplynulo přes sto let. Spojení jedné z nejtalentovanějších zpěvaček s prvotřídními hudebníky trvá už nějakou dobu, což dokládají vedle supraphonské nahrávky i úspěšné koncerty.

dasha foto3

Zdroj foto: archiv Supraphon


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Komentovanou výstavu považuji za velmi důležitou součást prezentace, tvrdí malíř Jaroslav Jerry Svoboda

svoboda 200Pražský malíř Jaroslav Jerry Svoboda má za sebou řadu výstav doma i v zahraničí. Jeho díla se nacházejí v soukromých sbírkách v Číně a Holandsku, vystavoval v Kanadě a USA. Tvoří na pomezí neosymbolismu, semifigurativního expressionismu a postmodern...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...


Literatura

Procházky (nejen) literárními zahradami

zivot v zahrade perex„Kromě psaní jsou ústředními činnostmi mého života čtení a zahradničení,“ píše ve své knize britská autorka Penelope Lively (*1933) a pokračuje: „V určitém smyslu do sebe tyto dvě činnost...

Divadlo

Na podzim do divadla: A voda stoupá

200divO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co se v podzimních měsícíchzejdete podívat. V listopadu si můžete vyrazit do Divadla Rokoko na komedii A voda stoupá.

...

Film

Jako nikdy vhlédneme do duše umírajícího umělce

200filmFilmový obraz lidí, vědomých blížícího se konce své pozemské pouti, zdůrazňoval v minulých desetiletích hlavně jejich nenadálou aktivitu, kdy se pokoušeli něco změnit či prosadit - z české tvorby lze uvést zejména Kachyňova Směšného pána (1969), jatého př...