Ke knize Motýl v pavučině si připravte kapesníčky

Ke knize Motýl v pavučině si připravte kapesníčky

Tisk

motyl v pavucine200V nakladatelství Rosier vyšla velmi citlivá a silná kniha Motýl v pavučině od Jiřího Ventluky.

 

 

 

Kniha je jakýmsi svědectvím, nebo vyprávěním Jiřího Ventluky o nemoci jejich dcery Eriky. Když se u ní projevila, všichni počítali s tím, že po diagnóze bude zahájena léčba a vše bude v pořádku. Velmi brzy se však ukázalo, že je Eričin případ opravdu ojedinělý a s touto nemocí nemá téměř nikdo zkušenosti, a to ani ve světě. Lékaři se zde snaží dělat, co se dá, ale i tak je na Erice i rodičích spousta náročných rozhodnutí a čtení není příliš růžové.

Na Motýla v pavučině jsem byla na jednu stranu zvědavá, na druhou jsem se však bála, jestli nepůjde o moc náročné čtení, nebo jestli mě to vůbec bude bavit. Kniha mě však chytla hned po prvních stránkách. Erika mi byla sympatická, moc jsem jí fandila a zajímalo mě, jak se to s ní bude vyvíjet. Mnohdy jsem však lapala po dechu, nechtěla věřit svým očím a slzám jsem se také neubránila.

Tento titul není nějakým velkým literárním dílem, i když je podle mě napsán hodně dobře. Není zde žádné přikrášlování, ani vytříbený jazyk, jen popis. Není však nijak strohý, naopak je lidský a plný lásky.

V rozhovoru pro Knihkupec.cz s Janem Davidem autor knihy řekl, že chtěl knihou ukázat, že existují lékaři a LÉKAŘI s tím, že jich potkali spoustu a časem podle něj poznáte, pro koho je to jen povolání a pro koho poslání. Dále zde prozradil, že příběh napsal už před pěti lety na kurzu tvůrčího psaní a původně tak nepočítal s jeho vydáním. „Po napsání se také dva roky nic nedělo. Potom se mi ale ozvala vedoucí kurzu paní Dočekalová s tím, že můj příběh zaujal nakladatelství Rosier, u kterého knížka letos vyšla,“ dodává.

Ing. Jiří Ventluka pracoval od roku 1975 jako programátor. Prošel všemi fázemi vývoje počítačů. Zajímaly ho komplexní a složité výpočty a umělá inteligence. Naposledy pracoval v pojišťovně ERGO, se kterou stále ještě externě spolupracuje. Nikdy neměl ambice napsat knihu, ale psaní vždy bylo jeho koníčkem. V minulosti mu vyšly dvě povídky ve sborníku KOČAS a tři pokračování fiktivní série o Johnu Kopečkovi v časopise Chip. Teprve dramatický životní prožitek ho přiměl k napsání knihy o boji své dcery se zákeřnou nemocí.

motyl v pavucine

Motýl v pavučině
Autor: Jiří Ventluka
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Rosier
Rok vydání: 2022
Počet stran: 158
Hodnocení: 85 %

http://nakladatelstvi.rosier.cz/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Tereza Karpianus: "Nora je hrdinkou!"

tereza karpianus divadlo 21 noraJiž za pár dní, v úterý 18. prosince, se uskuteční divadelní premiéra klasického dramatu od Henrika Ibsena. Divadlo D21 představení pečlivě připravuje několik měsíců a Kultura21 se...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Ďáblova kolonie: Fakta s fantazií

james rollins dablova kolonieDěj knihy Jamese Rollinse „Ďáblova kolonie“ začíná rituální vraždou mladého indiána jeho dědečkem. Postupně do děje vstupují další postavy, státní organizace, tajné společnosti, které k uchování ...


Literatura

Živoucí kruh Jana Bílého přináší ohromně zpracované téma

zivoucikruh perexTěžko hledat slova pro dílo, které Jan Bílý napsal při svém krátkém pobytu na Krétě. Věnoval se tentokrát tématu cyklického času a nejrůznějším dávno zapomenutým i notoricky známým rituálním svátkům (Vánoce a Velikonoce nevyjímaje) a z ...

Divadlo

Zvrácený a tragický osud průmyslnické rodiny v nacistickém Německu

soumrak bohu perexDivadlo J. K. Tyla v Plzni ztvárnilo ve svém zpracování dramatu Soumrak bohů příběh bohaté německé průmyslnické rodiny Essenbeckových, která v předválečném období kvůli obchodováním s nacisty postupně sklouzává do čím dál většího m...

Film

Legendární parta aneb Když zeměkouli ovládneme strachem

legendarni partaDalší americký animovaný film, s málo vtipným názvem Legendární parta, je dílem společnosti UP – DreamWorks. Studio, které stvořilo Shreka a Madagaskar se ...