Ke knize Motýl v pavučině si připravte kapesníčky

Ke knize Motýl v pavučině si připravte kapesníčky

Tisk

motyl v pavucine200V nakladatelství Rosier vyšla velmi citlivá a silná kniha Motýl v pavučině od Jiřího Ventluky.

 

 

 

Kniha je jakýmsi svědectvím, nebo vyprávěním Jiřího Ventluky o nemoci jejich dcery Eriky. Když se u ní projevila, všichni počítali s tím, že po diagnóze bude zahájena léčba a vše bude v pořádku. Velmi brzy se však ukázalo, že je Eričin případ opravdu ojedinělý a s touto nemocí nemá téměř nikdo zkušenosti, a to ani ve světě. Lékaři se zde snaží dělat, co se dá, ale i tak je na Erice i rodičích spousta náročných rozhodnutí a čtení není příliš růžové.

Na Motýla v pavučině jsem byla na jednu stranu zvědavá, na druhou jsem se však bála, jestli nepůjde o moc náročné čtení, nebo jestli mě to vůbec bude bavit. Kniha mě však chytla hned po prvních stránkách. Erika mi byla sympatická, moc jsem jí fandila a zajímalo mě, jak se to s ní bude vyvíjet. Mnohdy jsem však lapala po dechu, nechtěla věřit svým očím a slzám jsem se také neubránila.

Tento titul není nějakým velkým literárním dílem, i když je podle mě napsán hodně dobře. Není zde žádné přikrášlování, ani vytříbený jazyk, jen popis. Není však nijak strohý, naopak je lidský a plný lásky.

V rozhovoru pro Knihkupec.cz s Janem Davidem autor knihy řekl, že chtěl knihou ukázat, že existují lékaři a LÉKAŘI s tím, že jich potkali spoustu a časem podle něj poznáte, pro koho je to jen povolání a pro koho poslání. Dále zde prozradil, že příběh napsal už před pěti lety na kurzu tvůrčího psaní a původně tak nepočítal s jeho vydáním. „Po napsání se také dva roky nic nedělo. Potom se mi ale ozvala vedoucí kurzu paní Dočekalová s tím, že můj příběh zaujal nakladatelství Rosier, u kterého knížka letos vyšla,“ dodává.

Ing. Jiří Ventluka pracoval od roku 1975 jako programátor. Prošel všemi fázemi vývoje počítačů. Zajímaly ho komplexní a složité výpočty a umělá inteligence. Naposledy pracoval v pojišťovně ERGO, se kterou stále ještě externě spolupracuje. Nikdy neměl ambice napsat knihu, ale psaní vždy bylo jeho koníčkem. V minulosti mu vyšly dvě povídky ve sborníku KOČAS a tři pokračování fiktivní série o Johnu Kopečkovi v časopise Chip. Teprve dramatický životní prožitek ho přiměl k napsání knihy o boji své dcery se zákeřnou nemocí.

motyl v pavucine

Motýl v pavučině
Autor: Jiří Ventluka
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Rosier
Rok vydání: 2022
Počet stran: 158
Hodnocení: 85 %

http://nakladatelstvi.rosier.cz/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Premiéry nepatří mezi mé oblíbené dny, říká herečka Jaroslava Tihelková

jarka tihelkova 200Komediální i charakterní herečka, která má navíc muzikální talent, což dokázala třeba v titulní roli dnes už legendárního muzikálu Hello, Dolly! - Tak nějak lze jen velice stručně charakterizovat Jaroslavu Tihelkovou, dlouholeto...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Laskavé čtení z Tritonu baví malé i velké

Triton perexSváteční dny konce loňského roku jsem si osvěžila třemi knihami z Tritonu, které mi pomohly navodit správnou rodinnou pohodu. Ráda se totiž vracím k dětským knihám, ráda v nich hledám klid a radost, která z leckterých knih pro dospělé se kamsi vyt...


Literatura

Uvědomte si, jak se loví hlupáci

jak se lovi hlupaci perexManagement Press před pár dny vydalo knihu dvou nositelů Nobelovy ceny za ekonomii George A. Akerlofa a Roberta J. Shillera s výstižným názvem Jak se loví hlupáci: Ekonomie manipulace a klamu. Čtenářům by měla pomoci, ...

Divadlo

Letní shakespearovské slavnosti v Praze, Brně a Bratislavě začínají, Ostrava zatím s otazníkem

shakespearovske slavnosti200V tomto týdnu se měly rozeběhnout Letní shakespearovské slavnosti na všech svých scénách v Česku a na Slovensku. Překotná rozhodnutí v Moravskoslezském kraji však aktuálně ostravskou část zastavily, další vývo...

Film

Čtyřlístek ve službách krále míří do kin už 31. ledna

ctyrlistek ve sluzbach krale 200Král Rudolf v touze po zlatotvorném kameni mudrců vydává všanc poklad nejcennější - svatováclavskou korunu i blaho celého království. Podle prastaré věštby jedině podivné bytůstky ze vzdálené budoucnosti m...