Bezhlavý čas se může týkat i nás

Bezhlavý čas se může týkat i nás

Tisk

 files e 5387 bezhlavy-cas (2)Další excelentní román slovenského prozaika Antona Hykische se tentokrát zaměřuje na období Francouzské revoluce a změny, které v Evropě probíhají. Bezhlavý čas autor dokončil v době pandemie covidu-19 ve svých 89 letech. Loni kniha vyšla na Slovensku, letos ji vydalo nakladatelství Host Brno. A ani v tomto případě nešetřím chválou po velmi úspěšných autorových románech Milujte královnu a Věřte císaři.

Opět pořádná bichle nabitá excelentním vypravěčským stylem, přesnými historickými událostmi, psychologicky propracovanými postavami a osudy mnoha skutečných historických postav na pozadí událostí v období Francouzské revoluce. Opět se setkáváme s představiteli tehdejší vzdělanosti a kultury, osvícenstvím, zednáři, počátky národního obrození, reformami a sociálním rozdíly mezi lidmi. U nás v této době vládne Leopold II., jemuž pod gilotinou zemřela sestra a který má, narozdíl od svého bratra Josefa II., 16 dětí. Po jeho náhlé smrti, která možná byla i vraždou, na trůn nastupuje jeden z jeho synů – František. Ten se snaží o to, aby nenastal “bezhlavý čas” v tomto těžkém období plném změn, které si můžeme představit i v dnešní době. Kniha poukazuje na lidskost, morální hodnoty, zdravý rozum, lásku k bližnímu a je jakýmsi obrazem lidské společnosti i bez příslušnosti ke konkrétnímu prostoru a času.

Kniha je pozoruhodným dílem a svědčí o velkém talentu autora, který zvládl toto rozsáhlé dílo precizně zpracovat navzdory svému věku, Anton Hykisch má můj neskutečný obdiv a jsem jeho velká fanynka. Kromě knihy Bezhlavý čas si můžete také z nakladatelství Host přečíst knihy Milujte královnu a Věřte císaři, které pojednávají o Marii Terezii a jejím synovi Josefu II.

Franz se brání téměř každý večer, téměř každý týden, ty anekdoty či smýšlené věty. Faktem je, že ji popravil kat Henri Sanson, syn Charlese-Henriho Sansona, který sťal jejího manžela. Ty proslavené věty, skutečné či smýšlené (“otřete gilotinu, abyste mi neušpinil límeček”), ustřižená kadeř, spálená, aby se nestala relikvií, leze po žebříku na popraviště, ztratí jednu botu, na prknech špatně stoupne obutou nohou, vrazí do Sansona. “Promiňte pane, neudělala jsem to schválně.” Sama si lehne na prkno, poslední lůžko, kolik měla milenců, ví jen Pán Bůh.
(...)
Vévoda Orleánský má k dispozici 274 lidí, královy sestry 210, hraběnka z Artois 239, hraběnka z Provence 256, “dům” královny, ano, krásné tety, 500 zaměstnanců. Když se narodila královská dcera a měla jen měsíc, hrabě Mercy napsal, že královna chce zamezit škodlivému rozmazlování a nadbytečnému služebnictvu. Takže po krácení výdajů bude dům mladé princezny obstarávat jen 80 osob.

(ukázky z knihy Bezhlavý čas)

 files e 5387 bezhlavy-cas

Název: Bezhlavý čas
Autor: Anton Hykisch
Nakladatelství: Host Brno
Rok vydání: 2023
Počet stran: 504
Hodnocení: 100 %

https://www.hostbrno.cz/bezhlavy-cas/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Láska, závist, nenávist, touha po moci a bohatství ovládají lidstvo v každé době. Historie je poučná, ale člověk ne

Jaroslava ČernáPaní Jaroslava Černá má na svém kontě spoustu milostných romantických příběhů na pozadí skutečných historických událostí. V jejích knihách vystupují skutečné historické postavy, jejichž osudy jsou líčeny s nádechem tajemna, k němuž má autorka románů velmi blízko. Co vš...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Opáčko z historje f koztce


opraski 200Ve škole jste nesnášeli dějepis, letopočty vám způsobovaly záchvaty paniky nebo vás polil studený pot po celém těle. Souvislosti, návaznosti, opakující se události, ze kterých se nikdo nepoučil. Asi častý scénář žáků a studentů. Ale jde t...

Z archivu...


Literatura

Zlé časy – netradiční česká scifi

zle casy200V únoru vydalo nakladatelství Laser novou scifi knihu Michala Březiny s názvem Zlé časy o netradičním cestovali časem. Záměrně neuvádím slovo „hrdina“, ale počkejte sami… Co myslíte, bude hůř?

 

...

Divadlo

Rebelky v divadle Bolka Polívky

REBELKY perexKaždá premiéra v divadle známého klauna, principála, komika a vážného dramatického herce, je vždy událostí a představení jsou beznadějně vyprodaná. Ať už v inscenaci Polívka hraje, nebo ne. Stejné to bylo i na premiéře a v další sérii př...

Film

Dokument Portrét královny přiblíží 70 let vlády Alžběty II. skrze její ikonické fotografie

portret kralovny200Patří k nejznámějším tvářím moderní historie. Její podobizna zdobí známky, mince a trička, byla vyvedena ve vápenci i železu a existuje dokonce i její vlastní panenka Barbie. Britská královna Alžběta II. přitahovala zájem fotografů po...