Bezhlavý čas se může týkat i nás

Bezhlavý čas se může týkat i nás

Tisk

 files e 5387 bezhlavy-cas (2)Další excelentní román slovenského prozaika Antona Hykische se tentokrát zaměřuje na období Francouzské revoluce a změny, které v Evropě probíhají. Bezhlavý čas autor dokončil v době pandemie covidu-19 ve svých 89 letech. Loni kniha vyšla na Slovensku, letos ji vydalo nakladatelství Host Brno. A ani v tomto případě nešetřím chválou po velmi úspěšných autorových románech Milujte královnu a Věřte císaři.

Opět pořádná bichle nabitá excelentním vypravěčským stylem, přesnými historickými událostmi, psychologicky propracovanými postavami a osudy mnoha skutečných historických postav na pozadí událostí v období Francouzské revoluce. Opět se setkáváme s představiteli tehdejší vzdělanosti a kultury, osvícenstvím, zednáři, počátky národního obrození, reformami a sociálním rozdíly mezi lidmi. U nás v této době vládne Leopold II., jemuž pod gilotinou zemřela sestra a který má, narozdíl od svého bratra Josefa II., 16 dětí. Po jeho náhlé smrti, která možná byla i vraždou, na trůn nastupuje jeden z jeho synů – František. Ten se snaží o to, aby nenastal “bezhlavý čas” v tomto těžkém období plném změn, které si můžeme představit i v dnešní době. Kniha poukazuje na lidskost, morální hodnoty, zdravý rozum, lásku k bližnímu a je jakýmsi obrazem lidské společnosti i bez příslušnosti ke konkrétnímu prostoru a času.

Kniha je pozoruhodným dílem a svědčí o velkém talentu autora, který zvládl toto rozsáhlé dílo precizně zpracovat navzdory svému věku, Anton Hykisch má můj neskutečný obdiv a jsem jeho velká fanynka. Kromě knihy Bezhlavý čas si můžete také z nakladatelství Host přečíst knihy Milujte královnu a Věřte císaři, které pojednávají o Marii Terezii a jejím synovi Josefu II.

Franz se brání téměř každý večer, téměř každý týden, ty anekdoty či smýšlené věty. Faktem je, že ji popravil kat Henri Sanson, syn Charlese-Henriho Sansona, který sťal jejího manžela. Ty proslavené věty, skutečné či smýšlené (“otřete gilotinu, abyste mi neušpinil límeček”), ustřižená kadeř, spálená, aby se nestala relikvií, leze po žebříku na popraviště, ztratí jednu botu, na prknech špatně stoupne obutou nohou, vrazí do Sansona. “Promiňte pane, neudělala jsem to schválně.” Sama si lehne na prkno, poslední lůžko, kolik měla milenců, ví jen Pán Bůh.
(...)
Vévoda Orleánský má k dispozici 274 lidí, královy sestry 210, hraběnka z Artois 239, hraběnka z Provence 256, “dům” královny, ano, krásné tety, 500 zaměstnanců. Když se narodila královská dcera a měla jen měsíc, hrabě Mercy napsal, že královna chce zamezit škodlivému rozmazlování a nadbytečnému služebnictvu. Takže po krácení výdajů bude dům mladé princezny obstarávat jen 80 osob.

(ukázky z knihy Bezhlavý čas)

 files e 5387 bezhlavy-cas

Název: Bezhlavý čas
Autor: Anton Hykisch
Nakladatelství: Host Brno
Rok vydání: 2023
Počet stran: 504
Hodnocení: 100 %

https://www.hostbrno.cz/bezhlavy-cas/


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

„Celosvětový úspěch Fifty Shades stvořil jednoznačně internet“

Tychtl Petr 200Nejúspěšnější knižní série posledních let, romanticko-erotická trilogie Fifty Shades od E L James, se dočkala pokračování. Po Padesáti odstínech šedi, Padesáti odstínech temnoty a Padesáti odstínech svobody získalo nakladatelství XYZ práva...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

České sněmovnictví sahá až k Břetislavovi

snemovna perexPoslanecká sněmovna Parlamentu ČR loni v srpnu, poprvé ve své historii, navrhla prezidentovi republiky, aby ji rozpustil. Ten tak koncem loňského léta učinil. Nyní už jsou noví poslanci zase zvoleni. Jaká je vlastně historie českého parlamen...

Z archivu...


Literatura

Bohumil Hrabal a Josef Král – pábitelé, co létají střemhlav i v kleci

stremhlavylet perexNovinář a historik Josef Král (nar. 1933) je autorem textů, vznikajících mezi léty 1984– 2011. Začal je psát ve svých šestačtyřiceti letech. Hranaté míčky s hřebíčky napřed vyšly samizdatem, neboť...

Divadlo

Festival DIVADLO: demonstrace v Rusku, válečné Japonsko i Ingmar Bergman

ljud invasionMezinárodní festival DIVADLO oslaví od 12. do 20. záři v Plzni dvacáté narozeniny. V hlavní části připravil pro návštěvníky do 16. září přes 40 představení předních zahraničních a domácích divadel, v rámci epilogu pak 17. ...

Film

27. Dny evropského filmu proběhnou v červnu

def 200Dny evropského filmu (DEF) proběhnou od 16. do 23. června. Jsou tak prvním filmovým festivalem, který se po rozvolnění vládních opatření v našich kinech uskuteční.

...